niedziela, 16 sierpnia 2015


ROCZNICA "CUDU NAD WISŁĄ"

15 sierpnia to dzień świąteczny dla wszystkich Polaków. Świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny dawniej nazywane świętem Matki Boskiej Zielnej, kiedy pierwociny płodów ziemi poświęcamy w kościele. Dla naszej Ojczyzny to 95 rocznica „Cudu nad Wisłą”, kiedy odrodzone Wojsko Polskie w słynnej bitwie warszawskiej powstrzymało marsz bolszewików na Europę. Ten dzień to również Święto Wojska Polskiego, które dzisiaj uczciło je wspaniałą defiladą w obecności najwyższych władz Rzeczypospolitej.
Dla Nas, Namysłowian, to również rocznica, już czwarta, kiedy na Wieczną Wartę odszedł mjr Stanisław Jackiewicz – nieodżałowanej pamięci Komendant namysłowskiego środowiska Armii Krajowej. W jego intencji i w intencji wszystkich poległych za Ojczyznę zapaliliśmy znicz przy tablicy na namysłowskim Ratuszu.


 ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

„Cześć i chwała Bohaterom”
1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.
Aby uczcić pamięć bohaterskiego zrywu Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Namysłowie, jak co roku zorganizowało obchody rocznicowe. W godzinie „W” przy tablicy na Ratuszu spotkali się członkowie SPAK wraz z rodzinami i pocztem sztandarowym, przedstawiciele namysłowskich władz w osobach Pana Burmistrza Artura Włodarczyka, Przewodniczącego Rady Miejskiej Sylwestra Zabielnego, Wiceprzewodniczącej RM Lucyny Medyk, Dyrektora NOK Marcina Piekarka, radni miejscy Stanisława Wilczak i Jakub Włodarczyk, delegacja Stowarzyszenia Miłośników Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej, duża grupa kibiców namysłowskiego „Startu” oraz, co cieszy najbardziej, mieszkańcy Namysłowa. W sumie przeszło kilkadziesiąt osób.
Obchody rozpoczęły się wraz z dźwiękiem syren o godz. 17.00 minutą ciszy, a następnie kibice „Startu” trzykrotnie wznieśli gromki okrzyk „Cześć i chwała bohaterom”. Zebrani złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy tablicy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. O godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Msza św., którą celebrował Ks. Proboszcz Bartosz Barczyszyn. Wzięli w niej udział wszyscy wyżej wymienieni oraz parafianie, którzy licznie przybyli na Eucharystię. Słowo Boże wygłosił Ksiądz Proboszcz, a Modlitwę Wiernych odczytali przedstawiciele namysłowskiej młodzieży, którzy od lat współpracują ze środowiskiem Armii Krajowej w Namysłowie. 
Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby uczcić pamięć bohaterskiego zrywu. 
Dziś po 71 latach ważne jest pielęgnować pamięć o tych, którzy własną krwią płacili za naszą wolność i nie pytali „Co z tego będę miał?”. 
Współcześnie nie jest ważne czy powstanie miało sens czy nie. Dziś oddajmy hołd i należną cześć Bohaterom. 
Foto - https://goo.gl/photos/b3x4My39c4H5DMg26




Dnia 11 lipca 2015 r. w 72 rocznicę rzezi wołyńskiej członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej Oddział w Namysłowie zapalili znicze przy obelisku ku czci pomordowanym na Kresach Wschodnich II RP. 12 lipca uczestniczyliśmy we Mszy św. w intencji pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Modlitwę wiernych przygotowaną przez SPAK, poprowadziła Katarzyna Gajewska.



FORTECA - Solidarność Walcząca