piątek, 18 listopada 2016

Narodowe Święto Niepodległości  w Namysłowie miało wiele odsłon:

19 października nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy „O Niepodległą – rok 1914”. W otwarciu uczestniczyli między innymi: Burmistrz Namysłowa Julian Kruszyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Namysłowie Sylwester Zabielny, Dyrektor Namysłowskiego Ośrodka Kultury Marcin Piekarek, członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, młodzież namysłowskich gimnazjów wraz z nauczycielami. Wystawa trafiła do Namysłowa dzięki inicjatywie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudzkiego, Burmistrza Namysłowa Juliana Kruszyńskiego oraz Namysłowskiego Ośrodka Kultury oraz uprzejmości dr Stanisława Bogaczewicza z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

8 listopada spektakl teatralny pt: „ Nam nie wolno zapomnieć „ w wykonaniu Zespołu Szkolnego Koła Teatralnego przy Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Namysłowie.

11 listopada Msza Święta za Ojczyznę połączona z instalacją relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. Po Mszy korowód przeszedł pod ratusz. Przemówienia wygłosili burmistrz Julian Kruszyński oraz posłowie : Bartłomiej Stawiarski i Ryszard Wilczyński. Następnie w Namysłowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Namysłowskiej Orkiestry Dętej i program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum Nr 1 . Na zakończenie uroczystości nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu zorganizowanego z okazji NŚN przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Namysłowie.
   
13 listopada Grupa Teatralna Seniorów RETROspekcja  przedstawiła program pt. „Gdy piosenka szła do wojska”, składającego się z piosenek patriotycznych i wojskowych. Występ seniorów poprzedziły dziewczęta z zespołu Sunflowers, laureatki XXI Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „ Tobie Polsko”.

16 listopada w Namysłowskim Ośrodku Kultury odbył się wykład otwarty prof. Włodzimierza Sulei, autora biografii Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykład ten był głównie przeznaczony dla licznie przybyłej młodzieży namysłowskich szkół. Po wykładzie wyświetlony został dokument :” Marszałek Józef Piłsudski, człowiek, który dał nam wolność”. Wykładem tym zakończyliśmy uroczystości  Narodowego Święta Niepodległości w Namysłowie




















niedziela, 30 października 2016

19 października nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy „O Niepodległą – rok 1914”. W otwarciu uczestniczyli między innymi: Burmistrz Namysłowa Julian Kruszyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Namysłowie Sylwester Zabielny, Dyrektor Namysłowskiego Ośrodka Kultury Marcin Piekarek, członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, młodzież namysłowskich gimnazjów wraz z nauczycielami. Wystawa trafiła do Namysłowa dzięki inicjatywie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudzkiego, Burmistrza Namysłowa Juliana Kruszyńskiego oraz Namysłowskiego Ośrodka Kultury oraz uprzejmości dr Stanisława Bogaczewicza z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Wystawa ta jest elementem przygotowań do setnej rocznicy „Odzyskania Niepodległości” . Zwieńczeniem będzie odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego jako podziękowanie społeczności Ziemi Namysłowskiej za walkę o Niepodległą Polskę. 

sobota, 14 maja 2016

10 kwietnia 2016 r. w 76 rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz w 6 rocznicę Tragedii Smoleńskiej już po raz siódmy w Namysłowie spotkaliśmy się, by oddać hołd pomordowanym w miejscach kaźni, których symbolem jest Katyń, oraz oddać cześć tym którzy zginęli pielgrzymując do Katynia.
Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Kościele parafialnym p.w. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary sprawowanej przez proboszcza ks. dr Bartosza Barczyszyna i ks. Michała Olszańskiego, w czasie której polecaliśmy dusze naszych rodaków. Następnie udaliśmy się pod tablicę upamiętniającą Zbrodnię Katyńską, jak i Tragedię Smoleńską. Na tablicy zainstalowane są urny z ziemią uświęconą krwią naszych rodaków pobraną z miejsc kaźni : Katyń, Bykownia, Kuropaty, Miednoje, Charków, oraz z miejsca katastrofy pod Smoleńskiem. Kwiaty pod tablicą w imieniu mieszkańców Ziemi Namysłowskiej złożyli : Burmistrz Namysłowa Pan Julian Kruszyński i Starosta Namysłowski Pan Andrzej Michta.
Po Mszy Św. dalszy ciąg uroczystości miał miejsce pod Dębem Katyńskim poświęconym kpt. Marianowi Rozdolskiemu zamordowanemu w Katyniu. Tam przy akompaniamencie orkiestry Namysłowskiej Szkoły Muzycznej odśpiewano hymn narodowy (wszystkie zwrotki). Apel Pamięci odczytał Pan Płk Mieczysław Struś wraz ze Strzelcami. Zabrali głos Pan Burmistrz Julian Kruszyński i Pan Starosta Andrzej Michta. Następnie delegacje gości, władz samorządowych, organizacji społecznych i szkół złożyły kwiaty i zapaliły znicze u stóp tablicy przy Dębie Katyńskim.
Jako organizator podziękowania kieruję do wszystkich uczestników. Serdecznie dziękuję licznie przybyłym pocztom sztandarowym. W uroczystości uczestniczyli posłowie Pan Bartłomiej Stawiarski i Pan Ryszard Wilczyński. Władze wojewódzkie reprezentowali Sekretarz Województwa Opolskiego Pan Adam Maciąg i Radna Semiku Wojewódzkiego Pani Jolanta Wilczyńska. Udział wzięły Władze Powiatowe na czele ze Starostą, Panem Andrzejem Michtą , władze Namysłowa na czele z Burmistrzem, Panem Julianem Kruszyńskim , Wiceburmistrzem Arturem Włodarczyk, radnymi z Wiceprzewodniczącym Panem Edwardem Markiem, Młodzieżowa Rada Miejska z Przewodniczącym Kacprem Cećko. Swoją obecnością podnieśli rangę uroczystości również : Dyrekcja, wychowawcy i uczniowie Namysłowskiej Szkoły Muzycznej, Związek Strzelecki z Sycowa pod dowództwem chorążego Jacka Śródki, delegacja Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego z Panem płk prof. dr hab. Mieczysławem Strusiem, liczne grono namysłowskich harcerzy, dyrektorzy, pedagodzy i liczna grupa młodzieży namysłowskich szkół.
Dzięki sponsorowi firmie Kosikowski-Nieruchomości oraz pomocy Pana Dyrektora NOK Marcina Piekarka i uprzejmości ks. Proboszcza możliwe było spotkanie gości przy grochówce, kawie, herbacie i ciastku. Dzięki obecności miejscowych władz , zrodziły się nowe inicjatywy ( np. przyjazd do Namysłowa w drodze do Lwowa motocyklistów z Rajdu Katyńskiego). Spotkanie przy grochówce licznej grupy harcerzy z Panem płk Strusiem przerodziło się w swoistą lekcję historii i patriotyzmu.













czwartek, 3 marca 2016

Obchody święta Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Namysłowie 2016 r.
Rozpoczęliśmy już w dniu dzisiejszym(18.02) na namysłowskim rynku od otwarcia wystawy „Bohaterowie odzyskani”(Inicjatywy Historycznej). Krótką informację o bohaterach wystawy przedstawił Włodzimierz Putowski (wiceprezes SPAK). Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Namysłowa Pan Julian Kruszyński. W uroczystości wzięli również udział Wiceburmistrz Pan Artur Włodarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Sylwester Zabielny, Radni Miejscy, Dyrektor NOK Pan Marcin Piekarek, Nauczyciele LO i Gimnazjum Nr 1 wraz z młodzieżą, członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej oraz innych organizacji społecznych. Wystawę tę można zwiedzać przez najbliższy miesiąc, do czego zachęcamy mieszkańców Ziemi Namysłowskiej, a szczególnie młodzież szkolną wraz z nauczycielami i wychowawcami. 
foto
https://goo.gl/photos/mUKKJmGRu1cpmjSS6
W dniu dzisiejszym, 28 lutego 2016 r., po raz pierwszy w Namysłowie odbył się bieg „Tropem Wilczym”, czyli Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Imprezę na namysłowskim Rynku organizowali i wspierali: Namysłowski Klub Biegacza „Zryw”, Namysłowski Ośrodek Kultury, Urząd Miejski i my, Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Namysłowie.
Bieg, mimo iż organizowany po raz pierwszy w naszym mieście, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Bezpośrednio, jako biegacze, wzięło w nim udział blisko 180 biegaczy z Namysłowa i regionu. Rywalizowali na dwóch dystansach – 5000 m dla „profesjonalistów” i 1963 m dla rodzin. Przekrój wieku startujących był ogromny od 3 lat do ponad 86 lat.
Profesjonalną obsługę biegu zapewnili działacze NKB „Zryw”, a komentarz historyczny namysłowski historyk Włodzimierz Putowski /wiceprezes SPAK/, który ze swadą i interesująco opowiadał o tragicznych losach bohaterów, którzy za wolną i niepodległą Polskę płacili cenę najwyższą.
Biegaczom towarzyszyła duża liczba widzów dopingująca biegaczy wzdłuż całej trasy wspierając zarówno pierwszych, jak i ostatnich zawodników. Najważniejszy był przecież udział w tej imprezie i wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami. Cieszy więc udział wśród biegaczy liczny udział przedstawicieli władz naszego miasta z Panem Burmistrzem Julianem Kruszyńskim i Wiceburmistrzem Arturem Włodarczykiem na czele, którzy wraz z rodzinami uczestniczyli w biegu.
W ten sposób oddaliśmy hołd Bohaterom, o których historia miała milczeć, a ludzie zapomnieć.
W czasie imprezy odbyła się kwesta uliczna wśród uczestników na rzecz budowy pomnika polskich ofiar głodu na Ukrainie. Zebrana przez wolontariuszy SPAK kwota to 199,79 zł. Serdeczne podziękowania w imieniu Fundacji Wolność i Demokracja, organizatora ogólnopolskiego dzisiejszej uroczystości, dla wszystkich donatorów.
Szczegółowa klasyfikacja końcowa na stronach NKB „Zryw”
Fotki:

1 marca, w Namysłowie obchodziliśmy uroczyście Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego obchody współorganizowało nasze Stowarzyszenie. 
Najpierw o godzinie 10.00 w Namysłowskim Ośrodku Kultury odbył się II Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych dla uczniów namysłowskich szkół. Wzięło w nim udział 18 uczestników, którzy rywalizowali w kategoriach szkół średnich i gimnazjów. Laureatami konkursu zostali Kacper Cecko z I L.O. w Namysłowie i Anna Iżycka z Gimnazjum Nr 2 w Namysłowie.
O godz. 11.00 odbyły się główne uroczystości nadania imienia Żołnierzy Wyklętych rondu na ulicy Sikorskiego. W uroczystościach uczestniczyli włodarze naszego miasta z Panem Burmistrzem Julianem Kruszyńskim na czele, Poseł Ryszard Wilczyński, pełnomocniczka wojewody opolskiego Pani Martyna Kolemba, przedstawiciele Rady Miasta z jej przewodniczącym Sylwestrem Zabielnym na czele oraz liczni zaproszeni goście i przede wszystkim licznie zgromadzona młodzież namysłowskich szkół. Symbolicznego odsłonięcia tablicy na rondzie dokonali: Pani Wanda Kiałka – żołnierz wileńskiej Armii Krajowej, uczestniczka zsyłki do Workuty, dr Stanisław Bogaczewicz IPN Wrocław oraz w/w przedstawiciele władz i Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej Andrzej Tomczyk.
W dalszej części uroczystości, która odbyła się w sali widowiskowej NOK miała miejsce ciekawa prelekcja dr Stanisława Bogaczewicza pt. „Żołnierze Niezłomni”, a następnie rozmowa z Panią Wandą Kiałką – wdową po Stanisławie Kiałce, legendzie wileńskiej konspiracji. Warto w tym miejscu nadmienić, że słowa Pani Wandy zostały przyjęte przez młodzież owacją na stojąco, a wiele oczu mocno się zaszkliło. 
W przerwie pomiędzy wystąpieniami zaproszonych gości koordynator konkursu, Włodzimierz Putowski, odczytał wyniki, a goście honorowi wręczyli dyplomy i bardzo atrakcyjne nagrody laureatom II Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Całość dzisiejszego święta podsumowała projekcja filmu pt. „Legenda wileńskiej konspiracji”.
Wieczorem w Kościele św. Franciszka miała miejsce uroczysta, koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Bartłomieja Barczyszyna (Kapelan SPAK) w intencji Żołnierzy Wyklętych, którą uświetnił sztandar Armii Krajowej, a modlitwę wiernych odczytał członek SPAK. 
Dzień 1 marca stanowił dopełnienie cyklu uroczystości w naszym mieście, które miały upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się 18 lutego otwarciem wystawy plenerowej pt. „Odzyskani Bohaterowie na Rynku. W niedzielę 28 lutego odbył się bieg „Tropem Wilczym”.
foto