czwartek, 3 marca 2016

Obchody święta Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Namysłowie 2016 r.
Rozpoczęliśmy już w dniu dzisiejszym(18.02) na namysłowskim rynku od otwarcia wystawy „Bohaterowie odzyskani”(Inicjatywy Historycznej). Krótką informację o bohaterach wystawy przedstawił Włodzimierz Putowski (wiceprezes SPAK). Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Namysłowa Pan Julian Kruszyński. W uroczystości wzięli również udział Wiceburmistrz Pan Artur Włodarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Sylwester Zabielny, Radni Miejscy, Dyrektor NOK Pan Marcin Piekarek, Nauczyciele LO i Gimnazjum Nr 1 wraz z młodzieżą, członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej oraz innych organizacji społecznych. Wystawę tę można zwiedzać przez najbliższy miesiąc, do czego zachęcamy mieszkańców Ziemi Namysłowskiej, a szczególnie młodzież szkolną wraz z nauczycielami i wychowawcami. 
foto
https://goo.gl/photos/mUKKJmGRu1cpmjSS6
W dniu dzisiejszym, 28 lutego 2016 r., po raz pierwszy w Namysłowie odbył się bieg „Tropem Wilczym”, czyli Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Imprezę na namysłowskim Rynku organizowali i wspierali: Namysłowski Klub Biegacza „Zryw”, Namysłowski Ośrodek Kultury, Urząd Miejski i my, Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Namysłowie.
Bieg, mimo iż organizowany po raz pierwszy w naszym mieście, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Bezpośrednio, jako biegacze, wzięło w nim udział blisko 180 biegaczy z Namysłowa i regionu. Rywalizowali na dwóch dystansach – 5000 m dla „profesjonalistów” i 1963 m dla rodzin. Przekrój wieku startujących był ogromny od 3 lat do ponad 86 lat.
Profesjonalną obsługę biegu zapewnili działacze NKB „Zryw”, a komentarz historyczny namysłowski historyk Włodzimierz Putowski /wiceprezes SPAK/, który ze swadą i interesująco opowiadał o tragicznych losach bohaterów, którzy za wolną i niepodległą Polskę płacili cenę najwyższą.
Biegaczom towarzyszyła duża liczba widzów dopingująca biegaczy wzdłuż całej trasy wspierając zarówno pierwszych, jak i ostatnich zawodników. Najważniejszy był przecież udział w tej imprezie i wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami. Cieszy więc udział wśród biegaczy liczny udział przedstawicieli władz naszego miasta z Panem Burmistrzem Julianem Kruszyńskim i Wiceburmistrzem Arturem Włodarczykiem na czele, którzy wraz z rodzinami uczestniczyli w biegu.
W ten sposób oddaliśmy hołd Bohaterom, o których historia miała milczeć, a ludzie zapomnieć.
W czasie imprezy odbyła się kwesta uliczna wśród uczestników na rzecz budowy pomnika polskich ofiar głodu na Ukrainie. Zebrana przez wolontariuszy SPAK kwota to 199,79 zł. Serdeczne podziękowania w imieniu Fundacji Wolność i Demokracja, organizatora ogólnopolskiego dzisiejszej uroczystości, dla wszystkich donatorów.
Szczegółowa klasyfikacja końcowa na stronach NKB „Zryw”
Fotki:

1 marca, w Namysłowie obchodziliśmy uroczyście Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego obchody współorganizowało nasze Stowarzyszenie. 
Najpierw o godzinie 10.00 w Namysłowskim Ośrodku Kultury odbył się II Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych dla uczniów namysłowskich szkół. Wzięło w nim udział 18 uczestników, którzy rywalizowali w kategoriach szkół średnich i gimnazjów. Laureatami konkursu zostali Kacper Cecko z I L.O. w Namysłowie i Anna Iżycka z Gimnazjum Nr 2 w Namysłowie.
O godz. 11.00 odbyły się główne uroczystości nadania imienia Żołnierzy Wyklętych rondu na ulicy Sikorskiego. W uroczystościach uczestniczyli włodarze naszego miasta z Panem Burmistrzem Julianem Kruszyńskim na czele, Poseł Ryszard Wilczyński, pełnomocniczka wojewody opolskiego Pani Martyna Kolemba, przedstawiciele Rady Miasta z jej przewodniczącym Sylwestrem Zabielnym na czele oraz liczni zaproszeni goście i przede wszystkim licznie zgromadzona młodzież namysłowskich szkół. Symbolicznego odsłonięcia tablicy na rondzie dokonali: Pani Wanda Kiałka – żołnierz wileńskiej Armii Krajowej, uczestniczka zsyłki do Workuty, dr Stanisław Bogaczewicz IPN Wrocław oraz w/w przedstawiciele władz i Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej Andrzej Tomczyk.
W dalszej części uroczystości, która odbyła się w sali widowiskowej NOK miała miejsce ciekawa prelekcja dr Stanisława Bogaczewicza pt. „Żołnierze Niezłomni”, a następnie rozmowa z Panią Wandą Kiałką – wdową po Stanisławie Kiałce, legendzie wileńskiej konspiracji. Warto w tym miejscu nadmienić, że słowa Pani Wandy zostały przyjęte przez młodzież owacją na stojąco, a wiele oczu mocno się zaszkliło. 
W przerwie pomiędzy wystąpieniami zaproszonych gości koordynator konkursu, Włodzimierz Putowski, odczytał wyniki, a goście honorowi wręczyli dyplomy i bardzo atrakcyjne nagrody laureatom II Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Całość dzisiejszego święta podsumowała projekcja filmu pt. „Legenda wileńskiej konspiracji”.
Wieczorem w Kościele św. Franciszka miała miejsce uroczysta, koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Bartłomieja Barczyszyna (Kapelan SPAK) w intencji Żołnierzy Wyklętych, którą uświetnił sztandar Armii Krajowej, a modlitwę wiernych odczytał członek SPAK. 
Dzień 1 marca stanowił dopełnienie cyklu uroczystości w naszym mieście, które miały upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się 18 lutego otwarciem wystawy plenerowej pt. „Odzyskani Bohaterowie na Rynku. W niedzielę 28 lutego odbył się bieg „Tropem Wilczym”.
foto

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz